Ile zwrotek ma Hymn Polski?
Czy wiesz, że Mazurek Dąbrowskiego pierwotnie miał sześć zwrotek? Ten symbol polskiej tożsamości, znany dziś z czterech zwrotek i refrenu, kryje ciekawą historię. Odkryj fascynujące fakty o powstaniu hymnu i jego ewolucji od „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” do współczesnej wersji. Przeczytaj artykuł, aby zgłębić historię polskiego hymnu narodowego.
Ważne informacje

- Hymn Polski, „Mazurek Dąbrowskiego”, składa się z czterech zwrotek i refrenu.
- Autorem hymnu jest Józef Wybicki.
- Pierwotnie hymn miał sześć zwrotek, ale obecnie śpiewamy skróconą wersję.
- Hymn powstał we Włoszech pod tytułem Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.
- Pieśń nawiązuje do generała Jana Henryka Dąbrowskiego i nadziei na odzyskanie niepodległości.
Ile zwrotek ma Hymn Polski?
Mazurek Dąbrowskiego, polski hymn narodowy, składa się z czterech zwrotek i refrenu. Co ciekawe, Józef Wybicki pierwotnie ułożył sześć zwrotek, jednak współcześnie śpiewana jest wersja skrócona.
Oryginalna wersja hymnu: sześć zwrotek
Mazurek Dąbrowskiego, pieśń znana dziś każdemu Polakowi jako hymn narodowy, została stworzona przez Józefa Wybickiego pod pierwotnym tytułem Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Składała się z sześciu zwrotek.
Pełny tekst hymnu: cztery zwrotki i refren
Duch Polski trwa, dopóki oddychamy. To, co nam wrogowie siłą odebrali, szablą odzyskamy. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem staniemy ramię w ramię z rodakami. Przekroczymy Wisłę, przekroczymy Wartę, by znów być Polakami. Bonaparte wskazał nam drogę do zwycięstwa. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem staniemy ramię w ramię z rodakami. Powrócimy zza morza, niczym Czarniecki do Poznania po szwedzkim najeździe, by ratować ukochaną ziemię. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem staniemy ramię w ramię z rodakami. Ojcowie nasi wierzą, że Polska zrzuci kajdany niewoli. A kiedy lud odzyska upragnioną wolność, Bóg będzie z nami. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem zjednoczymy się z narodem.