theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Ile zwrotek ma Hymn Polski?

0 Komentarze

Czy wiesz, że Mazurek Dąbrowskiego pierwotnie miał sześć zwrotek? Ten symbol polskiej tożsamości, znany dziś z czterech zwrotek i refrenu, kryje ciekawą historię. Odkryj fascynujące fakty o powstaniu hymnu i jego ewolucji od „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” do współczesnej wersji. Przeczytaj artykuł, aby zgłębić historię polskiego hymnu narodowego.

Ważne informacje

Ile zwrotek ma Hymn Polski?
  • Hymn Polski, „Mazurek Dąbrowskiego”, składa się z czterech zwrotek i refrenu.
  • Autorem hymnu jest Józef Wybicki.
  • Pierwotnie hymn miał sześć zwrotek, ale obecnie śpiewamy skróconą wersję.
  • Hymn powstał we Włoszech pod tytułem Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.
  • Pieśń nawiązuje do generała Jana Henryka Dąbrowskiego i nadziei na odzyskanie niepodległości.

Ile zwrotek ma Hymn Polski?

Mazurek Dąbrowskiego, polski hymn narodowy, składa się z czterech zwrotek i refrenu. Co ciekawe, Józef Wybicki pierwotnie ułożył sześć zwrotek, jednak współcześnie śpiewana jest wersja skrócona.

Oryginalna wersja hymnu: sześć zwrotek

Mazurek Dąbrowskiego, pieśń znana dziś każdemu Polakowi jako hymn narodowy, została stworzona przez Józefa Wybickiego pod pierwotnym tytułem Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Składała się z sześciu zwrotek.

Pełny tekst hymnu: cztery zwrotki i refren

Duch Polski trwa, dopóki oddychamy. To, co nam wrogowie siłą odebrali, szablą odzyskamy. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem staniemy ramię w ramię z rodakami. Przekroczymy Wisłę, przekroczymy Wartę, by znów być Polakami. Bonaparte wskazał nam drogę do zwycięstwa. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem staniemy ramię w ramię z rodakami. Powrócimy zza morza, niczym Czarniecki do Poznania po szwedzkim najeździe, by ratować ukochaną ziemię. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem staniemy ramię w ramię z rodakami. Ojcowie nasi wierzą, że Polska zrzuci kajdany niewoli. A kiedy lud odzyska upragnioną wolność, Bóg będzie z nami. Generale Dąbrowski, prowadź nas z Italii do Ojczyzny! Pod twoim dowództwem zjednoczymy się z narodem.

Poprzedni artykuł
Projektowanie Architektoniczne: Sztuka Tworzenia Przestrzeni Idealnych
Nastęny artykuł
Jak namalować obraz farbami?
Redakcja

Nasza redakcja to grupa osób z pasją do odkrywania i dzielenia się wiedzą. Każdy z nas specjalizuje się w innym obszarze – od technologii i zdrowia, przez lifestyle, aż po podróże i kulturę. Dzięki różnorodnym zainteresowaniom i umiejętnościom tworzymy treści, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników. Naszym celem jest, by artykuły były nie tylko wartościowe, ale też inspirujące i przyjemne w odbiorze. Jesteśmy tu, by pomagać, informować i inspirować – dla każdego, kto chce lepiej rozumieć otaczający nas świat.

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://miasto-ludzie-muzeum.pl 300 Warning: Undefined variable $souje_opt_LogoPos in /usr/home/mode1/domains/miasto-ludzie-muzeum.pl/public_html/wp-content/themes/souje/footer.php on line 72