Gdzie leżą Indie: kolorowy i zróżnicowany kraj na mapie Azji
Chcesz poznać Indie, kraj o fascynującej geografii i bogatej kulturze? Od Himalajów po Ocean Indyjski, Indie rozciągają się na powierzchni ponad 3 287 590 km², granicząc z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Bangladeszem i Mjanmą. Ten subkontynent oferuje zróżnicowany krajobraz, od majestatycznych gór po żyzne niziny, kształtowany przez monsunowy klimat. Dowiedz się więcej o położeniu Indii, ich sąsiadach i unikalnych cechach geograficznych. Odkryj ten niezwykły kraj!
Ważne informacje

- Indie leżą w Azji Południowej i zajmują powierzchnię 3 287 590 km².
- Graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Bangladeszem i Mjanmą (Birmą).
- Linia brzegowa Indii ma ponad 7500 km i oblewa ją Ocean Indyjski.
- Krajobraz Indii jest bardzo zróżnicowany: od Himalajów na północy, przez Nizinę Hindustańską, po Wyżynę Dekan na południu.
- Klimat Indii to klimat zwrotnikowy monsunowy, z sezonowymi opadami deszczu latem i suszą zimą.
Gdzie leżą Indie na mapie Azji?
Indie, położone w południowej Azji, graniczą z wieloma państwami. Od zachodu z Pakistanem, od północy z Chinami, Nepalem i Bhutanem, a od wschodu z Bangladeszem i Mjanmą. Południowe wybrzeże Indii oblewają wody Oceanu Indyjskiego.
Granice i sąsiedzi Indii
Indie graniczą z wieloma krajami. Od zachodu z Pakistanem, od północy z Chinami, Nepalem i Bhutanem, a od wschodu z Bangladeszem i Mjanmą (Birmą). Linia brzegowa Indii, o długości ponad 7500 km, oblewana jest przez Ocean Indyjski.
Położenie geograficzne i krajobraz
Indie, położone w Azji Południowej, zajmują imponującą powierzchnię 3 287 590 km². Ten rozległy kraj charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością krajobrazu: od majestatycznych gór, przez rozległe niziny i malownicze wybrzeża, po urokliwe wyżyny.
Różnorodność geograficzna Indii
Indie to kraj o niezwykłej różnorodności krajobrazów. Na północy wznoszą się majestatyczne Himalaje, ze swoimi najwyższymi szczytami świata. Południe zdobi żyzna Nizina Hindustańska, ukształtowana przez rzeki Indus i Ganges. Półwysep Indyjski, o charakterystycznym trójkątnym kształcie, wieńczy Wyżyna Dekan, otoczona Ghatami Zachodnimi i Wschodnimi. Wzdłuż wybrzeży Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej rozciągają się malownicze niziny. Ta mozaika terenu ma ogromny wpływ na zróżnicowany klimat Indii, kształtując bogactwo flory i fauny oraz tworząc niezwykłą różnorodność ekosystemów.
Himalaje i Nizina Hindustańska
Himalaje, stanowiąc naturalną zaporę, wyznaczają północną granicę Indii. Południe kraju zajmuje rozległa Nizina Hindustańska, ukształtowana przez wody Indusu i Gangesu. Jej żyzne gleby zapewniają doskonałe warunki dla rolnictwa, dzięki czemu uprawy przynoszą obfite plony.
Półwysep Indyjski i wyżyna Dekan
Niczym ogromny trójkąt, Półwysep Indyjski majestatycznie rozpościera się na południe od Niziny Hindustańskiej. Jego zachodnie wybrzeża pieszczą fale Morza Arabskiego, południowe – bezkresnego Oceanu Indyjskiego, a wschodnie obmywa Zatoka Bengalska. Serce półwyspu stanowi Wyżyna Dekan, zbudowana z archaicznych skał krystalicznych, pamiętających czasy prekambru. Jej pofalowana powierzchnia, poprzecinana dolinami rzek, tworzy krajobraz pełen fascynujących kontrastów.
Klimat zwrotnikowy monsunowy
Indie, położone w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, charakteryzują się sezonowymi zmianami pogody. Latem monsun przynosi obfite opady deszczu. Zimą natomiast kraj zmaga się z suszą. To właśnie monsun, cykliczny wiatr, determinuje klimat Indii.