Architektura Włocławka w latach II Rzeczypospolitej (1918-1939)

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Tematem wystawy jest architektura Włocławka w latach II Rzeczypospolitej. W latach międzywojennych Włocławek był największym miastem powiatowym ówczesnego województwa warszawskiego. Prowincjonalne miasto, położone na rubieżach Imperium Rosyjskiego, wkroczyło na drogę ku nowoczesności.

Celem wystawy jest popularyzacja tej tematyki i upowszechnienie społecznej świadomości co do wartości architektury tego okresu. To właśnie lata międzywojenne ostatecznie ukształtowały obraz centralnej części miasta, który w prowincjonalnej mikroskali były odzwierciedleniem zjawisk w architekturze polskiej i europejskiej.

Uzupełnieniem przygotowywanej wystawy będzie część nowej ekspozycji w Muzeum Historii Włocławka. Obejmuje ona historię walki o niepodległość Polski mieszkańców Włocławka i okolic. Opowiedziane zostały wydarzenia, które rozegrały się w latach Wielkiej Wojny oraz walk w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Kolejna część wystawy opowiada o latach II Rzeczypospolitej. Po dramatycznych wydarzeniach 1920 r. przyszedł okres blisko dwóch dekad pokoju, w czasie którego władze
i mieszkańcy miasta stanęli przed zadaniem odrobienia cywilizacyjnego zacofania będącego głównie spuścizną zaboru rosyjskiego.

Wernisaż wystawy 05.07.2019 r., godz. 17.00
Wystawa czynna 05.07-06.10.2019 r.