MIASTO – LUDZIE – WOLNOŚĆ Kulisy polskiej służby dyplomatycznej w pierwszych latach odzyskania niepodległości.

Muzeum Dyplomacji UKW

Wystawa przybliża mało znane aspekty działalności polskiej dyplomacji początku lat 20. XX w. Dyplomacji widzianej z perspektywy Wandy Dmowskiej – ówczesnej stenotypistki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osobistej sekretarki
Prezydenta Narutowicza. Dmowska spisywała każde słowo długich i ożywionych obrad międzynarodowych konferencji oraz spotkań bilateralnych.

Uczestniczyła m.in. w wielomiesięcznych polsko-sowieckich rokowaniach w Rydze. Tam też poznała swojego przyszłego męża – dra Karola Poznańskiego – Konsula Generalnego RP w Paryżu oraz Londynie. Była cichym, ale jakże świadomym świadkiem historii, znającym wagę wydarzeń, w których przyszło jej brać udział. Kolekcjonowała wejściówki, przepustki, zaproszenia, kartki, korespondencję, programy wizyt, wycinki prasowe – wszystko do swojego domowego archiwum. Dla przyszłości, z myślą o przeszłości. By nie zapomnieć tych emocji, tej niepowtarzalnej atmosfery, tego wszystkiego co stało się początkiem dziejów, genezą, legendą. Na wystawie zobaczyć można archiwalne fotografie oraz pamiątki przekazane do Muzeum przez Wandę z Dmowskich Poznańską. Materiały tworzą obraz żmudnej pracy urzędników i dyplomatów, a także ich codzienności w niecodziennych oraz przełomowych wydarzeniach historii.

Wystawa czynna 02.07-15.09.2019 r.